Home / News / Laureaci festiwalowych konkursów i turniejów

News

Laureaci festiwalowych konkursów i turniejów

We announce the results of competitions and tournaments that took place during the 28th MFKiG

We announce the results of competitions and tournaments that took place during the 28th MFKiG: children’s competition for a short comic story “Na tropie marzeń”, “MISIE 2017” awards, the finals of the ESL Polish Championship, cosplay competition, Fighting Game Challenge tournaments, Komiks Game Jam 4 and Gildia.pl competition.

Short comic story competition for children „Na tropie marzeń”

Grand Prix – Nina Wójcicka –  Zespół Szkół nr 84, Warszawa  (guide: Agnieszka Czerczak)

First age group:
1st place – Antonina Brzozowska – Poleski Ośrodek Sztuki, Łódź (guide: Jolanta Królicka)
2nd place – Anastazja Wojtkiewicz – SP nr 174, Łódź (guide: Beata Wojtaszak)
3rd place – Bruno Polis – Poleski Ośrodek Sztuki, Łódź (guide: Jolanta Królicka)

Second age group:
1st place – Natasza Gabrjańczyk – Poleski Ośrodek Sztuki, Łódź (guide: Jolanta Królicka)
2nd place – Helena Gorący – Łódź (guide: Dariusz Gorący)
3rd place – Maja Strzelczyk – Gimnazjum nr 28, Łódź (guide: Agnieszka Graczyk)

MISIE 2017

Rozbawiło (“Amused”) – „ASZ Dziennik” website (chief editor Rafał Madajczak)
Wzruszyło (“Touched”) – „English for Beginners” advert (produced by Cut Cut Studio, directed by Jasper Ericstam)
Wstrząsnęło (“Shocked”) – „Wołyń” (produced by Dariusz Pietrykowski, Andrzej Połeć, directed by Wojciech Smarzowski)
Działo się (“Happened”) – „Będziesz smażyć się w piekle” (art and story by Krzysztof „Prosiak” Owedyk)
Best Male Character – Janusz Jasiński from „Jestem mordercą” (written by Maciej Pieprzyca, played by Mirosław Haniszewski)
Best Female Character – Zofia Beksińska from „The Last Family” (written by Robert Bolesto, played by Aleksandra Konieczna)
Best Villain – Antoni from „Ucho prezesa” series (written by Robert Górski, played by Wojciech Kalarus)
Best Creator – the team behind „Przekrój”’s revival

Cosplay

1st place – Pherenike
2nd place – Lorien
3rd place – Spacekettle
Special mention – Sylvi

ESL Polish Championship Finals

CS:GO:
1. Team Kinguin
2. AGO Gaming
3-4. Pompa Team, PRIDE

LoL:
1. Illuminar Gaming
2. Pompa Team
3. Katastrofa Awionetki
4. Zaprzęg

Fighting Games Challenge Tournaments:

„Tekken 7” tournament:
1st place – Frizen
2nd place – Caradolph
3rd place – Mace

„Injustice 2” tournament:
1st place – Frizen
2nd place – BB | Thorx
3rd place – PePe

„Guilty Gear Xrd Rev 2” tournament:
1st place – Raymoo
2nd place – Hayat
3rd place – Tuscan

4th Gildia.pl scholarship competition

Scholarship – Tomasz Grządziela for “Wszechksięga”

Komiks Game Jam 4

Main prize funded by Flying Wild Hog – “Ghost Master” by Angry Muffins
Best story or world creation – “The did donna do it”
Best educational game – “The Wine Pairing of Adrian Chmielarz”
Best game mechanics – “inTWOition”
Best art direction – “Orphanage”

Read more:

News

Comics Reading Day