Aktualności
Gala 34. MFKiG i rozdanie komiksowych nagród
Co roku w ramach festiwalu odbywają się rozmaite konkursy i plebiscyty. Rozstrzygnięcie powoduje dreszcz emocji: kto w tym roku narysuje sobie nad głową koronę?
Na 34. MFKiG właśnie rozstrzygnęliśmy, komu chcemy powierzyć prestiż i w czyj sukces głęboko wierzymy. Komiksowe nagrody rozdane!
Najlepszy polski album komiksowy
To chyba najważniejsza nagroda w świecie polskiego komiksu, o której prestiż walczymy i będziemy walczyć. W końcu doceniamy tu komiksy, którym ze względu na artystyczną brawurę, przykładny warsztat, autorską wyobraźnię i sprawne wykorzystanie medium w służbie opowieści po prostu należy się katapulta do coraz piękniejszego sukcesu. W tym roku autorzy i autorki 10 nominowanych tytułów mieli za zadanie uwieść eksperckie jury w składzie: Sylwia Kaźmierczak, Marta Kostecka, Marcin Kamiński, Piotr Kasiński, Rafał Kołsut, Jarosław Machała i Łukasz Mazur. No i udało się to Jackowi Świdzińskiemu, bo:
„FESTIWAL” (scenariusz i rysunki: Jacek Świdziński, wydawca: Kultura Gniewu) został NAJLEPSZYM POLSKIM KOMIKSEM.
Uzasadnienie werdyktu: Za niezwykle udane zmierzenie się z wyzwaniem sportretowania wydarzenia sprzed 70 lat z żywymi i autentycznymi emocjami, wprowadzenie nowej jakości do gatunku komiksu historycznego oraz nieustanny rozwój twórczy.
Wśród nominowanych do nagrody tytułów były rozważane tylko te, które wydano pomiędzy 33. a 34. MFKiG.
Konkurs na projekt publikacji komiksowej
To już druga edycja konkursu na projekt publikacji komiksowej. Decyzje jury przynoszą wiele nadziei dla nadchodzących lat dla polskiego komiksu. Przewodnicząca Katarzyna Witerscheim (zdobywczyni Grand Prix ubiegłorocznej edycji) oraz Katarzyna Kamieniarz, Wojciech Birek, Maciej Jasiński i Tomasz Tomaszewski przyznali następujące nagrody:
- Grand Prix – Katarzyna Klas, „Botanica”
- I miejsce – Marta Staciwy, „Jaka piękna jest Odessa”
- II miejsce – Barbara Okrasa, „Zgierzę”
- III miejsce – Anna Jarocka, „Kobro”
Przyznając Grand Prix jury jednogłośnie uznało, że praca Katarzyny Klas charakteryzuje się wyjątkową dojrzałością i oryginalnością graficznego stylu, zachwyca doborem kolorów, secesyjnych motywów, kompozycją plansz, ale również płynnością narracji. Ten przepiękny erotyk, romans czy też po prostu opowieść o namiętności i miłości – jak by nie określić tego dzieła – wciąga czytelnika, magnetyzuje również na poziomie konceptu i scenariusza. Autorka pokazuje niesamowity potencjał tego typu gatunkowego komiksu, którego na naszym rynku jest wciąż bardzo mało.
Najlepszy wydawca i doktorat humoris causa
W tym roku nagrodę dla najlepszego wydawcy trafia do Mucha Comics za konsekwentne trzymanie się obranej linii wydawniczej, publikowanie autorów ważnych dla komiksowego świata oraz odważne poszerzanie oferty o tytuły nietuzinkowe. Z kolei słynny festiwalowy tytuł doktora humoris causa – czyli Nagroda im. Papcia Chmiela za zasługi dla polskiego komiksu otrzymał Bartosz Kurc.