Aktualności
Nasze 25-lecie! Historia Naszej Komiksowej Rodzinki
To był początek roku 2000. Robert Waga, jeden z twórców Stowarzyszenia Contur, wymyślił konkurs dla uczniów szkół podstawowych i średnich z terenu Łodzi, towarzyszący Międzynarodowemu Festiwalowi Komiksu. Robert jest absolwentem Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Łodzi oraz laureatem konkursu na krótką formę komiksową – w 1991 roku zdobył pierwszą, a w 1992 – drugą nagrodę.
Z przygotowaniami do pierwszej edycji konkursu ruszyliśmy (Danuta Waga i Robert Waga) w kwietniu 2000 roku. Przez pierwsze dwa lata temat nadsyłanych na konkurs prac był dowolny – tak, aby ośmielić młodych rysowników i zachęcić do udziału w konkursowej rywalizacji. W 2006 roku do pomocy przy organizowaniu wystaw konkursowych zgłosił się Darek Gorący (też absolwent łódzkiego liceum plastycznego). Takie były początki. Pracowite (na konkurs napływało blisko 200 prac), ale też dające nam ogromną satysfakcję.
Z każdym rokiem przybywało uczestników (nie tylko z Łodzi). Dlatego Robert i Darek organizowali dla młodych miłośników historii obrazkowych spotkania warsztatowe – co 4-5 miesięcy w Łódzkim Domu Kultury lub w Łódzkim Centrum Komiksu przy ulicy Piotrkowskiej.
W latach 2007-2009 przy organizacji konkursu współpracowaliśmy z Karoliną Marczak ze Stowarzyszenia na Rzecz Dzieci i Młodzieży “OKNA”. Owocem tej współpracy są 3 albumy z pracami konkursowymi. Okładki do nich zaprojektowali Andrzej Mleczko, Marek Raczkowski oraz laureatka jednego z naszych konkursów – Martyna Gonera.
Od 2011 roku konkurs ma swoje logo, którego autorem jest Robert. Okazją do stworzenia logotypu był temat konkursu „Moja przygoda z Łodzią”. Wtedy też do konkursowych nagród dołączyliśmy drewniane manekinki, Pan Ryszard Bonisławski, gość specjalny obecny na rozdaniu nagród, nazwał je „Oskarkami”. Trafiały one do rąk młodych laureatek i laureatów przez wiele lat.
Konkursom przez lata towarzyszyły wystawy. W latach 2012-2015, dzięki współpracy z Urzędem Miasta Łodzi, organizowaliśmy pokonkursowe ekspozycje w Galerii Biura Promocji UMŁ przy ul. Piotrkowskiej 87. O ich oprawę plastyczną dbał pan Piotr Szczegłow. W tej galerii w 2014 roku obchodziliśmy swoje 15-lecie. Były napoje, słodkości, kwiaty i wzruszające wspomnienia… Później dziecięce prace pokazywaliśmy także w Łódzkim Centrum Komiksu, a jedną z wystaw “przygarnął” Dom Literatury w Łodzi.
Podczas Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier warsztaty dla Naszej Komiksowej Rodzinki prowadzili m.in.: Tomek „Piorun” Piorunowski, Przemek „Trust” Truściński, pan Tadeusz Raczkiewicz (twórca komiksów z serii „Tajfun”), a nawet Stan Sakai (twórca m.in. komiksów “Usagi Yojimbo”). Nasza Komiksowa Rodzinka, o czym warto wspomnieć, uczestniczyła w spotkaniach z takimi twórcami jak Maciej Wojtyszko (opowiedział nam o przygodach Chrumpsa, Glusia, Fikandra i Makawitego), Szarlota Paweł (autorka przygód Kleksa), Papcio Chmiel (spotkaliśmy się z nim przy okazji urodzin), Bohdan Butenko (twórca Gapiszona), Maciej Stuhr (podkładał głos do pierwszej próby ekranizacji „Kajka i Kokosza”).
To tylko mały fragment pięknej, 25-letniej historii Naszej Komiksowej Rodzinki.
Wspomnienia te są też podziękowaniami dla pani Beatki Wojtaszek oraz Piotrka Kabulaka.
Jeśli chcecie świętować razem z nami jubileusz, to zapraszamy w sobotę o godzinie 13:30 pod Scenę Główną.